Trying to get property of non-object [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/model/youtubeModel.php Line 63 ]
Undefined variable: cookie_headers [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/external/magpierss-0.72/extlib/Snoopy.class.inc Line 438 ]
Wiślanie 69 - JPop.com
Artist info
Wiślanie 69

Wiślanie 69

Wiślanie 69


WIŚLANIE 69 Założyciel grupy - Andrzej Tylczyński (ur. 1. 01. 1925 r. w Poznaniu), twórca wierszy i tekstów satyrycznych - zainteresował się piosenką w latach 50. pisząc teksty dla kabaretu "Iluzjon". W roku 1968 postanowił zorganizować własny zespół beatowy, który swą muzyką miał połączyć folklor słowiański z rhythm and bluesem i soulem. Jesienią 1968 r. natknął się na białostocką grupę Żółtodzioby, tworzoną przez Tadeusza Kowalczyka (wokal Read more on Last.fm
WIŚLANIE 69 Założyciel grupy - Andrzej Tylczyński (ur. 1. 01. 1925 r.

w Poznaniu), twórca wierszy i tekstów satyrycznych - zainteresował się piosenką w latach 50. pisząc teksty dla kabaretu "Iluzjon". W roku 1968 postanowił zorganizować własny zespół beatowy, który swą muzyką miał połączyć folklor słowiański z rhythm and bluesem i soulem. Jesienią 1968 r.

natknął się na białostocką grupę Żółtodzioby, tworzoną przez Tadeusza Kowalczyka (wokal, wiolonczela), Zbigniewa Gryncewicza (gitara, wokal), Sławomira Hancewicza (gitara, trąbka, wokal), Leona Adamiaka (gitara basowa, fortepian), Kazimierza Królikowskiego (saksofon, harmonijka ustna, flet, wokal) oraz Bogdana Sakowicza (perkusja, puzon, wokal). Zespół wystąpił w eliminacjach Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków i na "Festiwalu Krajów Nadbałtyckich" w Kownie. W maju 1968 r. Żółtodzioby zwyciężyły w Wojewódzkim Przeglądzie Muzycznym w Białymstoku.

Zespół Wiślanie 69 powstał w październiku tego samego roku, a w jego pierwszym składzie znaleźli się muzycy tworzący wcześniej Żółtodzioby: L. Adamiak, K. Królikowski, S. Hancewicz, B.

Sakowicz. W warszawskim klubie "Hybrydy" A. Tylczyński zwrócił uwagę na Grażynę Litwin (wokal) i Bogdana Wyszyńskiego (wokal, gitara). W późniejszym okresie przez skład Wiślan 69 przewinęli się m.

in.: Andrzej Ibek (fortepian, organy; eks-grupa Piotra Puławskiego), Wiesław Ejssymont (trąbka; eks-Bizony) i Janusz Hryniewicz (wokal; eks-Peany). Błyskawiczna kariera formacji rozpoczęła się udanym występem 18 lutego 1969 r. na Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, podczas której laureatką została piosenka "Kiedyś przecież, spotkamy się znów". W tym samym miesiącu zorganizowano pierwszą sesję nagraniową dla Młodzieżowego Studia "Rytm", a w maju drugą, podczas których Wiślanie 69 nagrali przebojowe utwory ("Za daleko ten twój brzeg", "Czerwone maliny", "Tam, gdzie wiślany brzeg").

Zespół zilustrował też muzycznie serial TV "Do przerwy 0:1". Po debiucie płytowym i estradowym, w czerwcu Wiślanie 69 wystąpili na VII KFPP w Opolu, gdzie grupa pozyskała wyróżnioną tam wokalistkę Elżbietę Żakowicz. Wokalistka (ur. 25.06.1947 r.) - absolwentka średniej szkoły muzycznej - występująca dorywczo z Czarnymi Perłami, debiutowała w 1966 r.

w krakowskiej imprezie "Mikrofon dla wszystkich", gdzie zwyciężyła w konkursie piosenką "Ty jesteś moim światem". Dzięki wygranej została zaangażowana do zespołu Zygmunta Wicharego, potem występowała z wojskową grupą estradową Desant i Skaldami. Wraz z E. Żakowicz do Wiślan 69 dołączyli: Andrzej Bartoszek (gitara; eks-Ślęzanie), Albin Biskupski (gitara basowa; eks-Daltoniści) i Stefan Płaza (perkusja; eks-Ślęzanie, Twarze).

G. Litwin (dotychczasowa solistka grupy) wraz z B. Wyszyńskim i B. Sakowiczem zorganizowała formację In Plus And Sava, która w 1970 r.

występowała w klubie "Sound City" w Oslo. W październiku 1969 r. z zespołu odeszli K. Królikowski i S.

Hancewicz, a ich miejsca zajęli Bogusław Biełło (saksofon tenorowy, saksofon barytonowy; eks-Pod Jaszczurami) i Bogusław Kot-Mazurkiewicz (trąbka; eks-Kolorowe Koty). W tym składzie grupa wylansowała m. in. "Chcę wierzyć twoim słowom", "Czy nawet kilku dni nie chcesz podarować mi?".

Ostatni z utworów dotarł do 1. miejsca Telewizyjnej Giełdy Piosenki (20. 01. 1970 r.).

Po kilkumiesięcznym okresie koncertowania w kraju, z grupy odszedł A. Ibek (do zespołu instrumentalnego Marianny Wróblewskiej). Pod koniec września 1970 r. Wiślanie 69, bez sekcji dętej, z B.

Kot-Mazurkiewiczem grającym na organach, wyjechali na 9-miesięczne tournee do Holandii, gdzie występowali obok grup The Cats i George Baker Selection oraz nagrali singiel. Po powrocie do kraju z grupy odszedł B. Kot-Mazurkiewicz, organistą został Stefan Żochowski, a gitarzystą basowym Krystian Wilczek (eks-Twarze). Wiosną 1972 r.

w miejsce J. Hryniewicza, nowym wokalistą grupy został Roman "Pazur" Wojciechowski (eks-Twarze). Po rozwiązaniu grupy, przez A. Tylczyńskiego z końcem 1972 r., E.

Żakowicz wraz z członkami Wiślan 69 utworzyła zespół Ela i Grupa, który w lutym 1973 r. wziął udział w imprezie "Zima Katowicka". Potem wokalistka współpracowała z zespołami Arianie i Centrum. Z tym ostatnim wystąpiła w 1974 r.

w koncercie "To stary, dobry rock and roll" na XIV MFP w Sopocie. B. Kot-Mazurkiewicz zmarł 29 kwietnia 1978 r., S. Płaza w 1973 r.

współpracował z zespołem breakout, R. Wojciechowski (z K. Wilczkiem) reaktywował Twarze; z początkiem 1974 r. znalazł się w Hokusie, potem w breakout, heavymetalowym Aerobusie i formacji Transport Band.

Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply..
Top Albums

show me more

showing 4 out of 20 albums
Shoutbox
No Comment for this Artist found
Leave a comment


Comments From Around The Web
No blog found
Flickr Images
No images
Related videos
No video found
Tweets
No blogs found