Trying to get property of non-object [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/model/youtubeModel.php Line 63 ]
Undefined variable: cookie_headers [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/external/magpierss-0.72/extlib/Snoopy.class.inc Line 438 ]
SBM - JPop.com
Artist info
SBM

SBM

SBM


Kdo jsme? SBM, tedy Schola brněnské mládeže nebo-li "pokolínsky" Kalíšci. Protože naši zpěváci nepocházejí z jedné farnosti, ale z různých koutů nejen brněnských, ale i mimobrněnských, zdálo se nám Brno jako dostatečně obecné pro volbu názvu Schola brněnské mládeže. Tento název vydržel hodně dlouho a vlastně stále trvá, až po kolínském setkání ještě přibyl oficiální název Kalíšci. Jak to začalo Read more on Last.fm
Kdo jsme? SBM, tedy Schola brněnské mládeže nebo-li "pokolínsky" Kalíšci. Protože naši zpěváci nepocházejí z jedné farnosti, ale z různých koutů nejen brněnských, ale i mimobrněnských, zdálo se nám Brno jako dostatečně obecné pro volbu názvu Schola brněnské mládeže. Tento název vydržel hodně dlouho a vlastně stále trvá, až po kolínském setkání ještě přibyl oficiální název Kalíšci. Jak to začalo a jak jsme se vyvíjeli? Myšlenky o založení sboru se spoustou zpěváků a s orchestrem rozvíjeli Štěpán Policer s Martinem Novákem asi již od roku 1998. Po roce (po Martinově návratu z Ameriky) tedy spolu založili scholu.

Martin se od začátku staral hlavně o hudbu a aranže a Štěpán o sbory. Zkoušet začalo asi 15 lidí na faře u sv. Jakuba v Brně a asi rok na to jsme poprvé vystoupili v katedrále sv. Petra a Pavla při biřmování.

Tam se schola vlastně poprvé narodila. Od té doby jsme místo nácviku změnili a zkoušíme jednou týdně u Minoritů. Postupem času se sbor rozrůstal, jak můžete sledovat ve fotogalerii, nebo na seznamu členů z jednotlivých let, až do Kolína odjelo asi 45 zpěváků a 20 muzikantů v orchestru složeném z brněnských konzervatoristů nebo studentů JAMU. Orchestr obsahuje smyčcovou sekci (troje housle po dvou, dvoje violoncella, kontrabas), dechy (dvě příčné flétny, hoboj, klarinet a saxofon, trubka).

Navíc tak zvané Kombo složené z basové kytary, elektrické kytary, akustické kytary, kláves a bicích. Kterak SBM do Kolína přišla? Ještě před Kolínem jsme byli pozváni Jendou Balíkem na setkání do Mariazell, kde v květnu 2004 probíhaly Středoevropské katolické dny. Tam jsme se měli při zpěvu na večeru pro mládež buď osvědčit a nebo naopak. Po tomto setkání bylo rozhoduto a začalo se na přípravách Kolína pracovat. Přípravy začaly už asi rok před samotným setkáním výběrem a sestavováním aranží písní.

Na aranžích se kromě Štěpána Policera podíleli Martin Novák, Ondřej Múčka, František Fiala, Václav Zvěřina a další. Následovaly zkoušky zpěvů, poté se přidali i muzikanti a vše vyvrcholilo soustředěním v Brně-Židenicích v Dělnickém domě. A jak to v Kolíně dopadlo? Vstávali jsem poměrně brzy a v kostele jsme cvičili v sedm nebo mnohdy už o půl sedmé ráno než začal samotný program. Těsně před vystoupením jsme naladili nástroje, alespoň ty, které šly naladit a pak se to rozjelo. Vše začalo přivítáním poutníků moderátory.

Následovala obvykle rozcvička, opět v režii moderátorů. Program, který jsme doprovázeli byl až do jedné hodiny, někdy skoro do dvou a následoval oběd. Po obědě jsme šli opět zkoušet buď na večerní program a nebo na další den. V kostele jsme se střídali s hnutím Taizé, kteří obsáhli odpolední program a my jsme byli nadšeni, že můžeme zkoušet na další den.

Bylo to tedy takové intenzívní soustředění. Kde zpíváme? Stejně jako dříve, i nyní zpíváme příležitostně po brněnských kostelech. Mírnou pravidelností se stalo zpívání o slavnosti Ducha Svatého v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně, stejně jako zpěvy na Krista Krále, o Vánocích atd. Mezi jinými akcemi jsme hudebně doprovodili diecézní setkání mládeže 2006 v Brně a Rockovou mši před večerem DanceRevo.

Nejčerstvější zprávy o tom, kde je nás možno vidět a slyšet najdete vždy v sekci aktuálně. A nahrávky? Amatérské nahrávky mší doprovázených SBMkou pořízené různými magnetofony, či diktafony je možno stáhnout si z našich stránek ze sekce hudba. Kromě nich bylo vydáno i CD Kolínské ozvěny, které obsahuje živé nahrávky písní SBM pořízených v presbitáři kostela sv. Anežky v českém národním centru při XX. Světových dnech mládeže v srpnu 2005 v Kolíně nad Rýnem.

Jedinou studiovou nahrávkou tak prozatím zůstává kolínská hymna Venimus adorare eum pořízená v Proglasu. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply..
Top Albums

show me more

showing 4 out of 20 albums
Shoutbox
No Comment for this Artist found
Leave a comment


Comments From Around The Web
No blog found
Flickr Images
Previous Next
Unrelated Related
  • 48114904486_ca30e6b481
  • 48128488443_6eecb3723e
  • 48128552677_bfdf11a46a
  • 48128499563_380d92427e
  • 48128549482_9d3b3efeb8
  • 48114940943_c6e80037d3
  • 48128456976_85cc910fc6
  • 48114996542_bc25d29078
Related videos
No video found
Tweets
No blogs found