Trying to get property of non-object [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/model/youtubeModel.php Line 63 ]
Undefined variable: cookie_headers [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/external/magpierss-0.72/extlib/Snoopy.class.inc Line 438 ]
Jarmila Šuláková - JPop.com
Artist info
Jarmila Šuláková

Jarmila Šuláková

Jarmila Šuláková


Jarmila Šuláková (27 June 1929 – 11 February 2017) was a Czech folk singer and occasional actress. She was a significant exponent of Moravian traditional music, sometimes called the "queen of the folk song". She was born in Vsetín, Moravian Wallachia, into an artistic family. Her mother was an actress, dancer and singer, her father was a musician. She studied to be a seamstress. In 1950 she began working as a sales assistant in the Supraphon shop in Vsetín, where she remained until her retirement in 1985. Read more on Last.fm
Jarmila Šuláková (27 June 1929 – 11 February 2017) was a Czech folk singer and occasional actress. She was a significant exponent of Moravian traditional music, sometimes called the "queen of the folk song". She was born in Vsetín, Moravian Wallachia, into an artistic family. Her mother was an actress, dancer and singer, her father was a musician. She studied to be a seamstress.

In 1950 she began working as a sales assistant in the Supraphon shop in Vsetín, where she remained until her retirement in 1985. She married the violinist Ludvík Schmidt (died in 1970). They had one child, Zuzana. Šuláková sang in various ensembles since her school years. Since 1952, she was a soloist of BROLN (The Orchestra of Traditional Folk Instruments of the Brno Radio), with which she has performed in the former Czechoslovakia and abroad (Vietnam, China, Mongolia, the Soviet Union, Korea, Cuba, Belgium, United Kingdom, Senegal, Bulgaria, Romania, Japan, USA, Canada, Poland, Germany, Netherlands, Finland, Denmark).

Her collaboration with BROLN lasted up to October 1993. From 1994 to 2011 she regularly performed with the folk-rock group Fleret. Her songs appeared on numerous audio recordings. In 1979, she was awarded the title Merited Artist and in 1989 she was named National Artist. Additionally, she won 1955 bronze award and 1957 silver award at the World Festival of Youth and Students. She died in Vsetín at the age of 87. Selected discography Jarmila Šuláková (LP, Supraphon 1979, 1117 2549 G) A vy páni muziganti.

Folk Songs From Moravian Wallachia (CD, Supraphon 1993, 11 1839-2 711) Fleret & Jarmila Šuláková (CD, 1995) Kyčera, Kyčera (songs from 1954 to 1971, CD, Czech Radio + Galén 2014, originally Supraphon, G 14 061 2) Zpěvačka lidových písní, folklorní aktivistka a královna matka Valašského království se narodila dne 27. 06. 1929 ve Vsetíně. K muzice ji přivedli rodiče.

Maminka hrála ochotnická divadla, zpívala v operetách a všelijaké kuplety. Tatínek byl muzikant. Hrál na saxofon, harmoniku, trubku. Měl taneční kapelu.

Už jako malá zpívala ve školním sboru, ve druhé měšťance v pětatřicetičlenném dívčím sboru. Ze sboru jich potom zůstalo jen pět a zpívaly ještě asi rok po dokončení školy jako dívčí pětka. Jarmila mezi tím zpívala se čtyřma průmyslovákama. Doprovod byla jedna Španělka, takže to vlastně v té době bylo něco, jako později folk.

Zpívali taneční písně, trampské písně, Gustava Broma. Pak zpívala rok s taneční muzikou a dva muzikanti z ní hráli v Michálkově cimbálovce na violu a klarinet. A potřebovali zpěvačku, tak v roce 1938 nastoupila. Vyučila se švadlenou a nemohla sehnat pracovní místo. V roce 1946 pracovala u jedné švadleny jako tovaryška, od které však utekla.

Pak dostala místo jako pomocná švadlena v kožešnictví, kde šila čtyři roky. Ale moc jí to nebavilo. A mezi tím už začala natáčet s muzikou Okolo Suče a A vy, páni muzikanti a další písničky. V roce 1950 odešla prodavačka z místní prodejny Supraphonu a přijel pán z Prahy z vedení firmy a nabídl jí, jestli tam nechce prodávat.

A Jarmila bez obchodní školy do toho hupla rovnýma nohama a vydržela tam pětatřicet roků. V roce 1948 a 1949 začala zpívat s kapelou Vsacan, která se roku 1952 rozpadla. Nejenže se dostala k milované hudbě, ale našla tam i budoucího muže, Ludvíka Schmidta, který hrál druhé housle. Měli se velice rádi a hudba se s nimi táhla celým životem. 1951 jí přišla nabídka z BROLNu ( Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů ) a ona ji přijala. S BROLNem to byla velká sestava - osm až deset párů tanečníků, až pětatřicet muzikantů.

Pro Jarmilinu muzikantskou dušičku byl ten velký orchestr dobrý, krásně zněl, bylo to pro ni zajímavé a proti malé cimbálce změna. Už v roce 1955 zpívala na Světovém festivalu mládeže a studentstva ve Varšavě a dostala třetí cenu. A o dva roky později v Moskvě získala druhou. V soutěži bylo čtyři sta zpěváků, takže bylo co dělat.

Porota byla mezinárodní. Dále vystupovala s BROLNem v Anglii a pak ve spoustě dalších států, Německu, v Holandsku, tam dokonce byli devětkrát. Roku 1970 zemřel její manžel Ludvík Schmidt. Z jejich svazku vzešlo jedno dítě. Dcera Zuzana dělá také muziku.

Učí hudební výchovu ve škole, je družinářka a má i kapelu. Po manželově smrti tři čtvrtě roku nikde neúčinkovala, ale pak si řekla, že to nemá cenu. Dále spolupracovala se soubory Kyčera a Jasénka, s cimbálovou kapelou Technik Jana Rokyty, atd. Často vystupovala i v televizi a v rozhlase. Také díky tomu se jí podařilo udělat z lidových písniček hity. Na jednom z koncertů ve Zlíně ji Zdeněk Hrachový – kapelník Fleretu nabídl spolupráci s jejich folkrockovou skupinou.

Jarmila však odmítla. Až jej herec pan Lubomír Tokoš pohnal za Jarmilou do Jasenné, kde měla moc krásný koncert s Technikem v kostele a Hrachový tam přijel. Slovo dalo slovo, Zdeněk Jarmilu umluvil, a ona natočila s Fleretem první písničku – Doma najlepší – na jejich novou desku. A tím to začalo. Domluvili se na společné desce, Jarmila vybrala lidové písničky, něco vybral Fleret, a dali to dohromady.

A tak místo toho, aby seděla doma a užívala si vnoučat, začal muzikantský kolotoč nanovo. A měla úspěch. Koncerty, festivaly, nahrávací studia, zájezdy. A publikum.

Úplně nové a jiné než to dosavadní; pro mladé se stala objevem. Lidová píseň dostala nový kabát a nové aranžmá. Vždy patřila mezi uznávané zpěvačky a roku 1979 získala titul Zasloužilé umělkyně a v roce 1989 pak i titul Národní umělkyně. Jejím životním snem bylo učit na konzervatoři. Ten s jí nesplnil. Mimo lidové písně má Jarmila Šuláková také ráda jazz a vážnou hudbu.

Nechybí jí smysl pro humor a životní optimismus. Muzika je pro ni nejlepším lékem na všechny rány. (27. 5. 2007, http://valasske-kralovstvi.cz/?itemid=1165) Read more on Last.fm.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply..
Top Albums

show me more

showing 4 out of 20 albums
Shoutbox
No Comment for this Artist found
Leave a comment


Comments From Around The Web
No blog found
Flickr Images
No images
Related videos
No video found
Tweets
No blogs found