Trying to get property of non-object [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/model/youtubeModel.php Line 63 ]
Undefined variable: cookie_headers [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/external/magpierss-0.72/extlib/Snoopy.class.inc Line 438 ]
Ida Kelarová - JPop.com
Artist info
Ida Kelarová

Ida Kelarová

Ida Kelarová


Ida Kelarová se narodila v roce 1956 v Bruntále. Dva roky po jejím narození se rodina přestěhovala z Vrbna pod Pradědem do Prešova a krátce na to do Opavy. Tam její otec nastoupil do orchestru v divadle Zdeňka Nejedlého a matka, která v té době byla ředitelkou v mateřské škole, začala zpívat ve sboru Moravských učitelů. Ida se svojí sestrou Ivou (Iva Bittová) v té době už také zpívaly a hrály v divadle. Ida Kelarová se od pěti let učila hrát na klavír a později i na violoncello. Read more on Last.fm
Ida Kelarová se narodila v roce 1956 v Bruntále. Dva roky po jejím narození se rodina přestěhovala z Vrbna pod Pradědem do Prešova a krátce na to do Opavy. Tam její otec nastoupil do orchestru v divadle Zdeňka Nejedlého a matka, která v té době byla ředitelkou v mateřské škole, začala zpívat ve sboru Moravských učitelů. Ida se svojí sestrou Ivou (Iva Bittová) v té době už také zpívaly a hrály v divadle. Ida Kelarová se od pěti let učila hrát na klavír a později i na violoncello.

Na přání rodičů pak začala studovat na Ostravské konzervatoři. Rodina se později kvůli otcově kariéře přestěhovala do Brna. Otec zde nastoupil do Brněnského rozhlasového orchestru Lidových nástrojů jako hudebník, později aranžér moravského, slovenského, rumunského, maďarského a romského folklóru a Ida začala v roce 1971 studovat Janáčkovu konzervatoř. Když se jí narodil syn Tomáš, vdala se a opustila muziku kvůli divadlu.

V letech 1975 – 1982 působila jako herečka a zpěvačka v Divadle Na provázku. V té době se také rozvedla. S druhým mužem a dcerou pak žila několik let střídavě ve Welsu, v Dánsku a Norsku. Po smrti svého otce se vrátila k hudbě a začala znovu koncertovat a vyučovat zpěv romských písní. Zhruba po patnácti letech strávených v zahraničí se Kelarová natrvalo vrátila do České republiky.

Se svým třetím mužem Desideriem Duždou založili v roce 1998 kapelu Romano Rat (Romská krev), kterou kromě nich tvoří Marie Duždová a kubánská zpěvačka Tanda Corróns. Společně koncertují a učí romské písně. V roce 2003 založila Kelarová Mezinárodní školu pro lidský hlas. Každoročně pořádá Mezinárodní romský festival „Gypsy Celebration“ na hradě Svojanov.

V současnosti se Kelarová podílí na přípravě muzikálu Cikáni jdou do nebe, který se hraje v pražském divadle Bez zábradlí. Kromě samostatných koncertů se se svou kapelou účastní mnoha českých i zahraničních festivalů. Ida Kelarová je dokonale srostlá se svojí skupinou Romano Rat a ta zas s kořeny cikánské lidové hudby. Nebýt toho, že u každé skladby je uveden autor (zpravidla kytarista a zpěvaččin partner v soukromém životě Desiderius Dužda), těžko by šlo rozpoznat, co je píseň muzikanty vytvořená a co patří do studnice folkloru. Naslouchat Kelarové hlasu, v němž je síly i prožitku za tři životy najednou, je samo o sobě fascinující a vzrušující záležitostí :) Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply..

Top Albums

show me more

showing 4 out of 20 albums
Shoutbox
No Comment for this Artist found
Leave a comment


Comments From Around The Web
No blog found
Flickr Images
No images
Related videos
No video found
Tweets
No blogs found