Trying to get property of non-object [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/model/youtubeModel.php Line 63 ]
ExTip - JPop.com
Artist info
ExTip

ExTip

ExTip


EX TIP : dnes už legendárna punk – rocková skupina z Bratislavy začína pôsobiť od roku 1979 pod názvom Tip v zložení: Dušan Giertl (gitara), Robo Horňák (gitara, spev), Miro „Miki“ Mikuška (basa, spev) a Ivan Klobušický (bicie). Týmto počinom sa stali prvou bratislavskou (slovenskou) kapelou hrajúcou punk. Vtedajší repertoár obsahoval aj prvky novej vlny. Po ročnom koncertovaní dochádza medzi členmi skupiny k určitým nezhodám a gitarista Giertl opúšťa formáciu (neskôr sk. Read more on Last.fm
EX TIP : dnes už legendárna punk – rocková skupina z Bratislavy začína pôsobiť od roku 1979 pod názvom Tip v zložení: Dušan Giertl (gitara), Robo Horňák (gitara, spev), Miro „Miki“ Mikuška (basa, spev) a Ivan Klobušický (bicie). Týmto počinom sa stali prvou bratislavskou (slovenskou) kapelou hrajúcou punk. Vtedajší repertoár obsahoval aj prvky novej vlny. Po ročnom koncertovaní dochádza medzi členmi skupiny k určitým nezhodám a gitarista Giertl opúšťa formáciu (neskôr sk.

Ventil RG, Limit). V roku 1982 prichádza na jeho miesto talentovaný rocker Sveťo Korbel a Ivana odchádzajúceho na vojnu nahrádza bubeník Peter „Ozi“ Hurtig. Obdobie rokov 1982 – 1983 bolo pre skupinu veľmi plodné a úspešné. Mnoho koncertovali a old punks si ich určite budú pamätať z nezabudnuteľných vystúpení v bratislavskom Roxy Muko klube, kde publikum dostávali do pogového ošiaľu skladby, ako Púčik či Smetiar. V lete 1983 odchádza po nezhodách gitarista Korbel a neskôr sa objavuje v Zóne A.

Ex Tip pokračuje ako trio až do februára 1984, kedy nečakane odchádza basák Miki Mikuška do ska formácie Ventil RG. PO neuskutočnenej fúzií skupín Ex Tip a Paradox Ozi opúšťa Horňáka a objavuje sa v novo vzniknutej kapele Zóna A (1984). Na jar 1984 vzniká z iniciatívy Roba Horňáka tretia varianta súboru Ex Tip: Robo Horňák (gitara, spev), Miro „Koleso“ Kolečáni (baska), Peter „Novinka“ Barát (spev) a Salám (bicie). Na vystúpení boli vypískaní, následkom čoho prišiel odchod Kolesa do Direktu a Saláma do skupiny Dokorán. V roku 1985 sa objavuje štvrtý takmer heavy metalový Ex Tip v zložení: Robo Horňák (gitara, spev), Peter „Novinka“ Barát (spev), Miro Varádi (gitara), Dušan Lopoš (basa) a Ivan Klobušnický (bicie), ktorá však odohrá iba jediný koncert a tým úbohá paródia pôvodnej kapely zaniká. V máji 1988 odchádza zo skupiny Zóna A Korbel a spoločne s Mikuškom kriesia Ex Tip. V januári prichádza nastálo za bicie Tibor Čech z Ventilu RG.

V apríli 1989 odohráva skupina svoj prvý koncert ako trio na bratislavskej Mladej Garde, ktorý nasleduje vystúpenie v miestom klube Primaf a dnes už legendárny koncert v pražskej Chmelnici 28. októbra 1989, kedy počas ich vystúpenia polícia v uliciach rozháňala demonštráciu. Záznam z koncertu sa zachoval na rovnomennom deme „Praha Live – Chmelnice, 28.X.1989“ Koniec roka 1989 završuje súbor koncertom „Vianoce bez násilia“ uskutočnenom v bratislavskej športovej hale 21. decembra a o deň neskôr vystúpením v DK Vajnorská na „Vianočnej scéne –A-„.

Na oboch akciách hrali spolu so skupinou Zóna A. Snáď svoju najväčšiu koncertnä aktivitu vyvíja kapela v roku 1990: Po zrušenom koncerte v rámci akcie „Dotyky a spojenia XIII.“, kde mal Ex Tip zahrať spolu s formáciou Z kopce (DK Vajnorská 19. 1. 1990) sa to začalo vystúpeniami bandy len tak hemžiť.

25. februára 1990 hrajú spoločne so Slobodnou Európou, Davovou psychózou, Lord Alexom a Mladými rozletmi na dvojdňovom bratislavskom punkovom festivale „Punkové udalosti, alebo víkend plný punku“ v DK Vajnorská. Prvý deň sa predstavili oi!-ový Krátky proces, Zóna A a poľskí Pydžama Porno. 23.

marca 1990 sa Ex Tip predstavil cca 1 500 fanúšikom spolu s kapelami Zóna A, Slobodná Európa, DBB, Plexis, Majklúv strýček, Modrý tanky a Tři sestry v bratislavskom PKO na festivale „Punk´s Not Dead“. Po vynikajúcom koncerte 25. apríla v DK Dúbravka s kapelami Slobodná Európa a Kosa z nosa a spoločnom vystúpení s Európou v plnom bratislavskom amfiteátri 1. júla, odohráva Ex Tip 6.

júla 1990 vystúpenie v rámci festivalu „Senecká rocková noc“, kde sa popri nich predstavili v Seneckom amfiteátri kapely – Mňága a žďorp, Z nouze cnost, Šanov I., Václav Koubek, Ospalý pohyb, Nemanželská šlechta, The Beavers a Ještě jsme se nedohodli. 11. augusta 1990 sú beznádejne vypredané vstupenky na spoločný koncert skupín Ex Tip, Slobodná Európa a Slovenský raj, ktorý je uskutočnený na plávajúcej lodi na Dunaji. PO dvoch významnejších bratislavských koncertoch, 6.

septembra v Rock Pop Jazz Clube a 8. novembra v Dome odborov, hrá Ex Tip spoločne so Šanovom I. 13 novembra 1990 v miestnom Unic Clube a 22. novembra v děčínskom Kokos klube so Šanovom I.

a talianskými Bad Hombre. V tejto zostave odohrávajú spoločný koncert 25. novembra aj v ústeckom KZ Božtěšice. Plodný rok 1990 uzatvárajú dva bratislavské koncerty – 29.

novembra spoločne so Slobodnou Európou v Rock Pop Jazz Clube a 1. decembra 1990 na Bernoláku v A-Klube, kde si zahral Ex Tip s Isabelle a hosťami. V tomto roku Mikuška s Čechom vypomáhajú skupine Zóna A (po odchode dvoch jej členov Alexa a Oziho do Slobodnej Európy) a objavujú sa tiež na ich debutovej LP Potopa (Opus, 1990). Obaja s nimi absolvujú tiež koncerty – 11.

mája 1990 v talianskej Bologni, kde odohrali koncert v klube Fabbrika s milánskymi Garden, 25. augusta 1990 na švajčiarskych „Winterthurské hudobné slávnosti“ (tu odohrali aj Plexis) a 28. augusta 1990 vo švajčiarskom Schaffhausene. V roku 1991 vychádza triu Ex Tip debutová LP Pekný, škaredý deň (ÚMSK - Únia mladej slovenskej kultúry, 1991) a s pesničkami Krajina času a Kengura vychádzajú na nepredajnej kompilácií The Year After Rock 90 (ZAI, 1991). Na tejto platni je tiež projekt ZAI s pesničkou Sme takí ako vy, v ktorej sa angažuje i basgitarista Mikuška a gitarista Korbel, ktorý už v tom čase popri svojej materskej kapele výdatne vypomáha svojou „thundersovskou“ gitarou v spriaznenej Slobodnej Európe.

7. júna 1991 robí v bratislavskom PKO Ex Tip úspešne predskupinu legendárnej edinburgskej kapele The Exploited, počas jej turné v rámci Československa. Je viac než pravdepodobné, že skupina Ex Tip ani predtým, a ani potom, už nikdy nehrala pred takým obrovským počtom fanúšikov. Medzičasom prichádza do Ex Tip-u gitarista Peter „Peci“ Uherčík (ex-skupiny Demikát, Midi, Mona Lisa, Revolver... ), ktorý sa časom stáva nástupcom Sveťa Korbela odchádzajúceho na stálo do Slobodnej Európy.

Uherčík spoločne s Mikuškom pôsobí aj v revivalovej skupine Temo & The Bubble Bumm! A Beermaster´s Boosters!!, hrajúcej rockové hity 60. a 70. rokov. V roku 1992 tiež odchádza dlhoročný bubeník Tibor Čech, ktorý sa vzápätí objavuje ako huslista a spevák folk – rockovej kapely Nový Al-bum (tí ako jediní vydali nepunkovú verziu hitu Ryby na svojom debutovom CD Blázni, Opus 1992).

Od leta 1992 pôsobí Ex Tip v novom zložení: Miki Mikuška (spev, basgitara), Peci Uherčík (gitara, spev, Dušan Deák – predtým skupina Šakal (bicie) a Vlado „Jerzi“ Jurča – predtým skupiny Krakatit, Makar Čudra (gitara). V decembri nahráva táto zostava sedempesničkové demo, žánrovo sa pohybujúce kdesi medzi The Exploited a Motörhead. Po úspešnom kopírovaní práve Motörhead to skupina v konečnom dôsledku, žiaľ, dotiahla na revivalovú pubovú kapelu. Peci hrá so skupinou dva roky a tak v tom čase hrá Ex Tip ako kvartet.

Po jeho odchode (Peci bol vždy viac glam rockovo orientovaný) má formácia hluché obdobie a rok fakticky stojí. Na gitaru prichádza hrať bývalý člen rockového zoskupenia Mysteri Patrik Kudla a za bicie si sadá ex-člen kapiel Morbid Pig, P.B.O. Martin Revický a v roku 2001 zostava: Miki Mikuška (basa, spev), Jerzi Jurča (gitara), Patrik Kudla (gitara) a Martin „Revo“ Revický (bicie) remastruje v štúdiu u Ivana Minárika štrnásť pesničiek z LP Pekný, škaredý deň. Tri veci nahrávajú v Slovenskom rozhlase a štvrtú novú – Kraken, podľa ktorej je album pomenovaný, nahrávajú u spomínaného Ivana Minárika.

Reedíčny album Kraken vychádza v lete 2001 u Warner Music. 28. júna 2001 sa stáva Miki Mikuška krstným otcom kompilácie Punk Rock Made In Slovakia vol. 2 (súbor má na oboch CD zastúpené skladby), ktorú vydáva Universal Music a pokrstená je v bratislavskej Galérii Duna.

V tomto období koncertuje kapela aj ako doprovodná skupina ex - spevákovi Slobodnej Európy Whiskymu. V roku 2001 (august – september) kapela Ex Tip križuje so svojimi vystúpeniami Slovensko a v auguste odohrá mini festival v bratislavskom Propeler Rock Garden s Whiskym, Sitňanom a kapelou Na 3 to. 25. júla 2001 hrajú na motorkárskom zraze v Hamuliakove, ktorý sa konal pod názvom „Red Devils“. V apríli 2002 odchádza z kapely bubeník Martin Revický, ktorý nahrádza v Zóne A obchádzajúceho gitaristu a spoluzakladateľa súboru Jara „Leďa“ Lederleitnera, ktorý už dlhšie pôsobí aj v skupine Brickfield.

(Dve nahrávky súboru vyšli v roku 2001 na kompilácií Street Kids.) diskografia: Pekný, škaredý deň ( ÚMSK / 1991 ) Kraken ( Warner Music / 2001 ) Nová stará doba (.../2009) zostavy / členovia kapely: Ex-Tip 1979 Dušan Giertl – gitara Robo Horňák – gitara, spev Miki Mikuška – basa, spev Ivan Klobušický - bicie Ex-Tip 1982 Sveťo Korbel – gitara, spev Robo Horňák – gitara, spev Miki Mikuška – basa, spev Ozi Hurtig – bicie Ex-Tip 1984 Robo Horňák – gitara, spev Koleso Kolečáni – basa Novinka Barát – spev Salám - bicie Ex-Tip 1985 Robo Horňák – gitara, spev Novinka Barát – spev Miro Varádi – gitara Dušan Lopoš – basa Ivan Klobušický – bicie Ex-Tip 1988 Sveťo Korbel – gitara, spev Miki Mikuška – basa, spev Tibor Čech - bicie Ex-Tip 1992 Miki Mikuška – basa, spev Peci Uherčík – gitara Sveťo Korbel – gitara, spev Dušan Deák – bicie Vlado „Jerzi“ Jurča – gitara Ex-Tip 2009 miki mikuška : basa jerzy jurča : gitara tuleň : bicie ... http://www.extip.sk/ Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply..
Top Albums

show me more

showing 4 out of 20 albums
Shoutbox
No Comment for this Artist found
Leave a comment


Comments From Around The Web
No blog found
Flickr Images
No images
Related videos
No video found
Tweets
No blogs found