Trying to get property of non-object [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/model/youtubeModel.php Line 63 ]
Undefined variable: cookie_headers [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/external/magpierss-0.72/extlib/Snoopy.class.inc Line 438 ]
Erdal Akkaya - JPop.com
Artist info
Erdal Akkaya

Erdal Akkaya

Erdal Akkaya


Erdal Akkaya, 1974 yılında İstanbul'da doğdu. Bağlamayla tanışması ilkokul yıllarına kadar uzanıyor. 1984 yılında Hasret Gültekin’le tanıştı, uzun yıllar birlikte bağlama çaldı. Gültekin ile otantik bir icra biçimi olan şelpe tavrı üzerine çalıştı. Haydar Acar’dan “Deli Derviş” icrasını öğrendi. 1987’de Arif Sağ Müzik Okulu’nda solfej öğrenimi gördü. 1989’da müzik eğitimi için Almanya’ya gitti. Read more on Last.fm
Erdal Akkaya, 1974 yılında İstanbul'da doğdu. Bağlamayla tanışması ilkokul yıllarına kadar uzanıyor. 1984 yılında Hasret Gültekin’le tanıştı, uzun yıllar birlikte bağlama çaldı. Gültekin ile otantik bir icra biçimi olan şelpe tavrı üzerine çalıştı.

Haydar Acar’dan “Deli Derviş” icrasını öğrendi. 1987’de Arif Sağ Müzik Okulu’nda solfej öğrenimi gördü. 1989’da müzik eğitimi için Almanya’ya gitti. Burada ton - teknik workshop’larına katıldı, stüdyo kayıtları yaptı, konserler verdi. 1995’te Türkiye’ye döndü. Güler Gültekin’in “Türkülerde Yaşamak” adlı albümünü yönetti ve albümün bağlamalarını çaldı. Aynı yıl Nilüfer Akbal’ın “Miro” isimli albümünün düzenlemelerinde yer aldı ve bağlamalarını çaldı.

Özdemir Erdoğan ve Ferhat Livaneli gibi sanatçılarla stüdyo çalışmalarında bulunan Akkaya, Fatih Kısaparmak, Burhan Çaçan, Nuray Hafiftaş, Güler Işık ve Güler Duman gibi birçok sanatçının da albüm kayıtlarına bağlamasıyla katkıda bulundu. 1998 - 2001 yılları arasında Zülfü Livaneli ile birlikte çalışan Akkaya, Zülfü Livaneli’ye yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde solo bağlama ve şelpesiyle eşlik etti, vokal yaptı. Livaneli konserleri kapsamında Mikis Theodorakis, Maria Farandouri, Liesbeth List, Al Di Meola, İlhan Erşahin, Ara Dinkjiyan gibi uluslararası isim yapmış usta sanatçılarla birlikte aynı sahneyi paylaştı. New York’ta İlhan Erşahin’in prodüktörlüğünde etnik hip - hop tarzında bir çalışmaya doğaçlama bağlama kaydetti. 1999 yılında Duisburg Volks Hoch Schule’nin katkılarıyla ilk resitalini verdi. Yönetmenlik ve aranjörlük de yapan Akkaya’nın ilk solo albümü “Yağmurla Gelen” 1997 yılında yayınlandı. Mayıs 2001’de ikinci albümü olan “Ciğerparem” müzikseverlerle buluştu.

2002 yılında TRT için “Bir Tutam Temre Otu” adlı üç bölümlük belgeselin müziklerini yaptı. “Zülfü Livaneli 35. Sanat Yılı” konserinde Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nilüfer, Nükhet Duru, Özcan Deniz gibi sanatçılara eşlik etti. Cemal Reşit Rey’in öğrencilerinden olan Prof. Dr. Jirair Arslanyan’dan şan ve armoni dersleri alan Erdal Akkaya, bağlama ustası Mehmet Erenler ile bir süre bozlaklar ve zeybekler üzerine çalıştı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin önemli kadın solistlerinden, Uluslararası Verdi Ödülü’ne sahip Elena Kember ile icra ve solistlik üzerine çalışmalar gerçekleştirdi. Erdal Akkaya, albüm çalışmalarının yanı sıra beste yapmaya, yurtdışı - yurtiçi konserler ve dinletiler vermeye devam ediyor. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply..
Top Albums

show me more

showing 4 out of 20 albums
Shoutbox
No Comment for this Artist found
Leave a comment


Comments From Around The Web
No blog found
Flickr Images
No images
Related videos
No video found
Tweets
No blogs found