Trying to get property of non-object [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/model/youtubeModel.php Line 63 ]
Undefined variable: cookie_headers [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/external/magpierss-0.72/extlib/Snoopy.class.inc Line 438 ]
De Zrechts - JPop.com
Artist info
De Zrechts

De Zrechts

De Zrechts


ČLÁNEK v BBaRáKu 07/2000 (http://www.bbarak.cz/groups/dezrechts/article.htm) Jižní Čechy se zdají být nadějnou líhní hiphopových skupin nové generace. Po již zavedených Dizzastarr se o posluchačskou pozornost ucházejí i De Zrechts z Lišova (a jen tak mezi řečí, na dveře posluchačského zájmu začínají důrazně klepat další Budějičáci – Index). Není žádným tajemstvím, že mezi sestavovými množinami obou "D" kapel existuje průnikový člen – MC Jelínek. Read more on Last.fm
ČLÁNEK v BBaRáKu 07/2000 (http://www.bbarak.cz/groups/dezrechts/article.htm) Jižní Čechy se zdají být nadějnou líhní hiphopových skupin nové generace. Po již zavedených Dizzastarr se o posluchačskou pozornost ucházejí i De Zrechts z Lišova (a jen tak mezi řečí, na dveře posluchačského zájmu začínají důrazně klepat další Budějičáci – Index). Není žádným tajemstvím, že mezi sestavovými množinami obou "D" kapel existuje průnikový člen – MC Jelínek. Považovat ale novější a méně známé De Zrechts za pouhý dělením vzniklý řízek, který se naložen do živného roztoku zlatavého Budvaru výborně ujal, by bylo nefér. Pokud má mít jejich příběh hlavu a patu, nebylo by špatné zachovat výčtu faktů chronologii.

Začátek jejich kariéry nominuji na nejúsměvnější vstup do hiphopového ringu. Představte si školní akademii k dvacátému výročí vaší základky. Od maminky vymydlení hoši přednášejí básničky a hrají vtipné scénky, jimž se nikdo nesměje nebo naopak zamyšlené věci, které si o smích koledují jak bolševik o lynč. Bílými vránami mejdla jsou naši tři kluci.

V osmé třídě se stihli zhlédnout v rytmické hudbě bez zpěvu a na škrobené akci prvně veřejně rapujou. Kamarádi, co drží pospolu již od školky, mají své první vzory – Technotronic, Snap! a samozřejmě domácí Rapmasters. Za první přelomový bod označují (jako tolik ostatních lidí mé generace, osudy jsou až podezřele ve stejném duchu) rok 93 a desky Ice T: Home Invasion, Naughty By Nature: 19 Naughty III a další. Hudebně vyspěli, prozřeli, oči zbavili komerčňalek (komerční obdoby známých ospalek) a zjistili, že Rapmasters vlastně stojí leda za vytření čokoďůlku a i na tuto službu stačí jak lístek na MHD. Logickým vyústěním je první vlastní projekt, pokřtěný Three Boys Rap Emergency (název poplatný době, kdy příkladem českým rapovým slavíkům bohužel byla již zmiňovaná krákorající parta tragédů z Tábora).

"Odpovědný vedoucí" Many, "kolorit domalovající" Only O a "hlavní tvůrčí tahoun" Screw G (dnes známý jako MC Jelínek). Posledně jmenovaný a jeho texty, na svou dobu nezvykle psané v češtině, jsou poznávacím znamením, bezpečně odlišujícím kapelu od jakékoliv konkurence. Co sami popisují jako "český schýzy" opravdu nikdo jiný neprodukoval (a nečiní tak ani v čase přítomném, průběhovém). Jelínkův intelektuálně depresivní náhled na svět se z českých hiphopových textů zřejmě nejvíce blíží "standardní" představě na vyhovění definici umění ze strany zhmotněné v soše na hrobě největšího českého básníka Otokara Březiny (básník a jeho sestra bolest). Čas šel dál a i v Lišově hip hop vyrůstal.

Mezistádiem před dnešním projektem se stává účast v Budějovické "allstars" kapele – Iustitia. Možnost a nabídka nahrání rapové desky v češtině, podpořená poskytnutím studia, dala věci do pohybu a spojila dohromady tři skupiny – 66% Fčela (v té době pod nzávem Píp), T.B.R.E. a Mossberg 12. Tehdy se prvně setkali jejich cesty s DJ Jürgenem (tenkrát kapelníkem posledně jmenované kapely).

Funkčně propojili textový a rapový potenciál jedněch s technickým a produkčním talentem druhých. Z původního důvodu spolupráce – nahrání desky čikompilace nakonec samozřejmě sešlo a netrvalo dlouho a ze světa se poroučela i kapela Iustitia. Bokový projekt nejvýraznějších individualit dvou ze tří zúčastněných kapel – Jürgena a Jelínka – Dizzastarr jen urychluje proces zkázy setrvačností dojíždějící Iustitie. Ale zkušenosti jsou k nezaplacení a i když to chvíli vypadá, že tato zkušenost si z frázovitých dvou možností efektu krizové situace rozhodně nezvolila posilnění, již dnes víme, že vše dopadlo happyendem. Nastala sice kratší tvůrčí odmlka, ale všem bylo jasné, že se jejich cesty natrvalo rozdělit nemohly.

Many a Only O prý do Jelínka "hučeli" tak dlouho, až při své oblíbené činnosti – oslavě na chajdě, zakládají De Zrechts. Zakládají je slovíčko frázovité a ne docela přesně vystihující proběhnuvší proces. Kluci sami o sobě mluví jako o partě, jako o záležitosti, která je na celý život, bez ohledu na nějaké skupiny. Spíš než cokoli jiného dali konečně tvar tomu, co mezi nimi bylo dávno předurčeno ke vzniku. Oprášili část repertoáru z období Iustitie.

Jelínkovy texty mají totiž tu v našich zeměpisných šířkách poměrně vzácnou vlastnost, že nepodléhají náhlé zkáze. Pořád si za nima stáli, cejtili je, nebyl důvod je tedy odsoudit k zapomnění. Manyho nákup počítače, vybavení hudebním softem a další sešny/kalby nad čerstvou tvorbou mohou začít. Metodou učitele národů - od jednoduššího ke složitějšímu, vypůjčování celých bicích smyček a linek po čistě vlastní tvorbu se koušou dalšími štacemi.

S vervou se pouští i do boje, který asi sami, na rozdíl od posluchačů, nikdy nijak výrazně nevnímali– o vystoupení ze stínu slavnějších Dizzastarr. Splývání před očima veřejnosti ještě podpořeno společnými koncerty, na kterých jim Jürgen často skrečuje, je téměř dokonalé. Vlastní identita je běh na dlouhé tratě, ale pokud již nejsou definitivně v cíli této štreky, mají cílovou rovinku na dohled. Krom pokrytců, kteří si to v křeči pózy nepřiznají, chce každý něco dokázat. V českém hiphopu tím "něčím" bývá většinou vlastní deska – pro začátek singl, protože ukousnout si album není velký knedlík, to je celá šiška, navíc bez omáčky.

Jen málo kapel u nás na to má bez výhledu na fiasko. DZ nejsou výjimkou a udržují si sympatický, střízlivě realistický přístup (či spíš odstup?). Prioritou číslo jedna jsou promakané koncerty, pak ostatní. Nechtějí vše teď hned, jsou si vědomi, že všechno má svůj čas. Dílčí úspěchy se však již dostavují.

Zmiňovaných koncertů stále přibývá, v přímé úměře se zvyšuje číslo spokojených fanoušků. Dochází i na studiové nahrávání – skladba "Modlitba" si nachází cestu na kompilaci Lyrik Derby a ucelenější porce materiálu, nazvaná Pod Zemí EP vychází v těchto dnech na CD i vinylu. Konečně. Při výčtu kvalitativních plus kapely bych vyzdvihl především jejich naprostou upřímnost, prostou jakékoliv pózy.

Hip hop jde nahoru, nevím, co by dnes dělala spousta jiných kapel, kdyby situace nevypadala růžově jak brýle Mámení. Jsem však upřímně přesvědčen, že kluci z De Zrechts by dělali stejné co teď. Upřímný hip hop. Read more on Last.fm.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply..
Top Albums

show me more

showing 4 out of 20 albums
Shoutbox
No Comment for this Artist found
Leave a comment


Comments From Around The Web
No blog found
Flickr Images
No images
Related videos
No video found
Tweets
No blogs found