Trying to get property of non-object [ On /var/www/virtual/jpop.com/public_html/generatrix/model/youtubeModel.php Line 63 ]
Bezmara Ensemble - JPop.com
Artist info
Bezmara Ensemble

Bezmara Ensemble

Bezmara Ensemble


Bezmara Topluluğu, Klasik Türk müziği eserlerine ait, eski nota kitaplarında bulunan ve bazıları unutulmuş besteleri, dönemlerine uygun üslup ve sazlarla seslendirmek ve kayıt etmek üzere 1996’da Fikret Karakaya tarafından kuruldu. Topluluk, değişik kaynaklardan yararlanılarak tanınmış lütiyelere yaptırılan çeng, şehrud, mıskal gibi üçyüz yıl önce terk edilmiş sazların yanısıra 16. ve 17. yüzyıllardaki biçimlerine uygun olarak yeniden yaptırılan ud Read more on Last.fm
Bezmara Topluluğu, Klasik Türk müziği eserlerine ait, eski nota kitaplarında bulunan ve bazıları unutulmuş besteleri, dönemlerine uygun üslup ve sazlarla seslendirmek ve kayıt etmek üzere 1996’da Fikret Karakaya tarafından kuruldu. Topluluk, değişik kaynaklardan yararlanılarak tanınmış lütiyelere yaptırılan çeng, şehrud, mıskal gibi üçyüz yıl önce terk edilmiş sazların yanısıra 16. ve 17. yüzyıllardaki biçimlerine uygun olarak yeniden yaptırılan ud, rebab, derili kanun, santur ve günümüzde de eski yapılarını koruyan ney, kudüm ve daire gibi enstrümanları kullanmaktadır.

Başlangıçta sadece saz eserleri üzerinde çalıştıktan sonra 1999’da Ali Ufki’nin kendi eserlerinin de bulunduğu Mecm-a-i Sz ü Söz’ündeki bazı sözlü eserleri repertuvarına alan topluluk, ilk konserini 1998’de Fransız Sarayı’nda verdi. Ardından Uluslararası İstanbul Müzik ve Yapı Kredi festivallerinin yanısıra Topkapı Sarayı’nda çaldı. ‘Splendours of Topkapı’ CD’si 1999’da Fransa’da yayınlandı. Mayıs 1999’da Versailles Sarayı’ndaki Osmanlı Sergisi’nin açılışında ve Versailles Şapelinde konserler verdi.

Topluluk çalışmalarını İstanbul Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü ve Amerikalı müzikolog Walter Feldman’ın desteğiyle sürdürmektedir. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply..
Top Albums
showing 2 out of 2 albums
Shoutbox
No Comment for this Artist found
Leave a comment


Comments From Around The Web
No blog found
Flickr Images
No images
Related videos
No video found
Tweets
No blogs found